Informacje dotyczące udzielania sakramentu małżeństwa

  1. Małżeństwo powinno być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z narzeczonych posiada stałe lub tymczasowe zamieszkanie (Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 1115). Tam też należy załatwiać sprawy przedślubne.
  2. Wierni Kościoła Katolickiego w Polsce, zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu z dn. 4 czerwca 1998, zawierając małżeństwo kanoniczne, mają obowiązek uzyskania dla niego skutków cywilnych, zapewnionych w Konkordacie (art.10).
  3. Termin ślubu należy uzgodnić w kancelarii parafialnej co najmniej pół roku przed planowanym zawarciem sakramentu małżeństwa. Z racji na potrzeby organizacyjne uroczystości ślubnych i weselnych termin ślubu można rezerwować nawet rok wcześniej.
  4. Przy pierwszym zgłoszeniu, i uzgadnianiu terminu ślubu na spotkanie z duszpasterzem w kancelarii, przychodzą oboje narzeczeni. Wówczas zostanie im przedstawiona droga ich dalszego i bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa, która obejmuje udział w naukach przedmałżeńskich, przedstawienie stosownych dokumentów, spisanie protokołu z rozmowy kanoniczno-duszpasterskiej, odbycie co najmniej dwóch spowiedzi w okresie przygotowawczym.
  5. Spisanie protokołu z rozmowy kanoniczno-duszpasterskiej dokonuje się co najmniej 3 miesiące przed planowanym ślubem.
  6. Nauki przedmałżeńskie, obejmujące 10. katechez, 2. spotkania w Poradni Życia Rodzinnego oraz Dzień Skupienia, można odbyć w ośrodkach dekanalnych mieszczących się w parafii - siedzibie dekanatu (parafia Kłoczew należy do Dekanatu Ryckiego) lub w Domach Rekolekcyjnych naszej diecezji: w Nowym Opolu k. Siedlec lub w Siedlanowie k. Radzynia Podlaskiego. Szczegóły organizacyjne spotkań narzeczonych w tych ośrodkach moża znaleźć tutaj: NOWE OPOLE lub SIEDLANÓW. Mieszkający, pracujący lub studiujący w miastach należących do innych diecezji (np. Warszawa, Lublin, Radom i.t.p.) mogą skorzystać z nauk organizowanych na terenie tych ośrodków (parafie, Duszpasterstwo Akademickie, Domy Rekolekcyjne). Tylko w nadzwyczajnych okolicznościach można skorzystać z kursów online. Dotyczy to osób mieszkających i pracujących za granicą lub w wyniku jakichś nadzwyczajnych trudności uniemożliwiających udział w spotkaniach bezpośrednich. Udział bezpośredni jest zawsze bardziej owocny. Ponadto, nie wszystkie kursy prowadzone online mają akceptację Kościoła. Należy wcześniej zapytać duszpasterza czy taki kurs będzie akceptowany w parafii. 
  7. Do kancelarii parafialnej należy dostarczyć:
    • Aktualne Świadectwa chrztu świętego, tj. nie starsze niż sprzed sześciu miesięcy. Na świadectwie winna znajdować się adnotacja o przyjęciu sakramentu bierzmowania (jeśli jej nie ma należy w parafii bierzmowania uzyskać takie świadectwo) oraz, że nie ma przeszkód do zawarcia sakramentu małżeństwa. Narzeczeni ochrzczeni w parafii Kłoczew zaświadczenie takie uzyskują na miejscu w kancelarii i jest ono automatycznie przyjmowane do protokołu.
    • Dokument z Urzędu Stanu Cywilnego miejsca zamieszkania jednego z narzeczonych zatytułowany Zaświadczenie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, którego ważność upływa po dacie planowanego ślubu (dokument urzędowo ważny jest 6 miesięcy).
    • Dokument poświadczający ukończenie przygotowania przedmałżeńskiego lub co najmniej zaświadczenie o aktualnym uczestnictwie w takim przygotowaniu.
    • Dowody osobiste.
      Na podstawie powyższych dokumentów zostanie spisany protokół przedślubny oraz zapowiedzi.
  8. Zapowiedzi są głoszone w parafii narzeczonego i narzeczonej. Strona nie będąca parafianinem/parafianką parafii w Kłoczewie otrzyma prośbę o wygłoszenie zapowiedzi w swojej parafii. Po wygłoszeniu zapowiedzi należy zaświadczenie o tym fakcie dostarczyć do kancelarii parafialnej w Kłoczewie.
  9. Po spisaniu protokołu przedślubnego należy w najbliższym czasie przystąpić do sakramentu pokuty. Przy konfesjonale na początku spowiedzi należy zaznaczyć, iż jest to spowiedź przedślubna.
  10. Świadkiem ślubu może być osoba co najmniej osiemnastoletnia i mająca zdolność podejmowania czynności prawnych. W kancelarii parafialnej należy podać następujące dane osobowe świadków: imię i nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania.
  11. Po zakończeniu uroczystości ślubnej ksiądz błogosławiący przekaże nowożeńcom Zaświadczenie o zawarciu małżeństwa. W ciągu pięciu dni od zawarcia małżeństwa o fakcie tym zostanie powiadomiony Urząd Stanu Cywilnego. Tam też w razie załatwiania jakichkolwiek spraw cywilnych należy odbierać wypis z ksiąg cywilnych.
  12. W celu załatwienia jakichkolwiek spraw kościelnych wypis o zawarciu małżeństwa należy odbierać w kancelarii parafialnej.
  13. Zasadą jest, iż sakrament małżeństwa przyjmuje się w parafii narzeczonego lub narzeczonej. Gdyby jednak zaistniały jakieś warunki wskazujące na potrzebę zawarcia małżeństwa poza własną parafią należy uzyskać licencję z parafii, w której spisano protokół przedmałżeński na ślub w innym kościele.